Imadła
Imadła są narzędziami, które służą do trzymania i wspierania obrabianych przedmiotów. Imadła występują w różnych rozmiarach i kształtach.
W zależności do jakich prac będziemy używać imadła występują różne rodzaje imadeł.
Do prostych prac modelarskich lub podczas wiercenia na wiertarkach stołowych sprawdzą się imadła wiertarskie cechujące się niskim profilem i małym ciężarem. Przy pracach warsztatowych gdzie możliwy jest obrót imadła wokół podstawy niezawodne są imadła ślusarskie. Do połączeń elementów pod kątem 90° służą imadła kątowe, które są stosowane podczas montażu mebli lub spawania.
W przemyśle metalowym do obróbki takiej jak frezowanie służą imadła maszynowe, które zapewniają dużą siłę zaciskową niezbędną przy obróbce wiórowej. Ze względu na rodzaj mocowania w imadłach maszynowych wyróżnia się imadła z mocowaniem ręcznym, imadła hydrauliczne oraz imadła pneumatyczne. Standardowe imadła maszynowe pracują zazwyczaj w jednej płaszczyźnie (poziomej). Im więcej osi obrotów w imadle tym bardziej wygodniejsza praca i mniej przezbrajania i kombinowania z mocowaniem detalu w odpowiedniej konfiguracji. Większość naszych imadeł maszynowych posiada obrotnicę, które pozwala na obrót imadła wokół osi pionowej. Ponadto posiadamy imadła 2-osiowe tzw. imadła kołyskowe a nawet imadła 3-osiowe.
Przy pracach szlifierskich lub kontrolnych stosuje się imadła szlifierskie, charakteryzujące się bardzo wysoką dokładnością i precyzją wykonania.
Czasami imadła muszą pracować w bardzo trudnych warunkach. Jednym z nich jest obróbka elektroerozyjna na elektrodrążarkach drutowych. Do tego typu prac dedykowane są specjalne imadła EDM wykonane ze stali nierdzewnej.